PŘI MALOVÁNÍ POMOHOU KOMPRESORY

 
PŘI MALOVÁNÍ POMOHOU KOMPRESORY

Letní měsíce jsou jako stvořené pro malování pokojů. Možnost efektivního větrání a vysychání při otevřených oknech, nábytek vyskládaný při pěkném počasí venku na zahradě nebo před domem…

Letní měsíce jsou jako stvořené pro malování pokojů. Možnost efektivního větrání a vysychání při otevřených oknech, nábytek vyskládaný při pěkném počasí venku na zahradě nebo před domem…

Připomeňme si základní pravidla při malování stěn v obytných místnostech.

Povrch zdí, které budete natírat, by měl být hladký – pokud chcete mít dobrý výsledek. Brusný papír může být v tomto případě dobrým pomocníkem, pomůže při odstranění nerovností. Zeď „obrušujeme“ odspodu nahoru horizontálním – tedy podélným – směrem. Na papír tlačíme rukou střední intenzitou, aby zeď nebyla poškozena. Zkontrolujeme praskliny, otvory vyplníme vyrovnávací hmotou nebo sádrou. Nezapomeneme, že i pak je třeba opravené části zabrousit.

Před malováním hrany stěn oblepte speciální páskou (pro malířské práce). Ta nezanechá obtisk lepidla na zdi, až ji budete sundávat.

Aby se vám pod pásku nedostala barva a nerozmazala se, přejděte ji malířskou špachtlí, odstraníte vzduch a uzavřete tak všechny „průniky“.

Máte-li strach, že si při malování zničíte podlahu, překryjte ji bavlněným plátnem. Je to sice nákladnější záležitost, ale rozhodně se vyplatí. Plátno totiž barvu vsákne a při chůzi neklouže. Zakryjete-li podlahu plastovými kryty nebo novinami, barva na nich špatně schne a roznesete ji po celém bytě. 

Máte-li váleček na malování s návleky, sundejte je a vyperte důkladně ve slabém mýdlovém roztoku, odstraníte tím vlákna, která by jinak zůstala na vaší zdi. To samé udělejte i s válečkem bez návleků.

Zasádrované části zdi jsou po vymalování často vidět jako světlé skvrny. Je to tím, že sádra „vysaje“ vlhkost z barvy. Použijte jako základovou barvu Primer tónovaný. Měla by být podobného odstínu jako finální barva. Proto se poraďte s odborným prodavačem.

Budete-li natírat velkou plochu a spotřebujete několik balení barvy, raději si v nádobě namíchejte potřebné množství z několika balení. Mezi nádobami může mít výrobce mírné rozdíly v odstínu.

Chcete-li si práci usnadnit, využijte stříkací pistole s kompresory. Docílíte rovnoměrné překrytí stěn. Především strop se dá tímto způsobem lépe a rovnoměrněji vymalovat. Namítnete, že mít doma kompresor je zbytečné? Šroubové kompresory se dají využít v dílně nebo garáži.

Nejprve tedy vymalujeme strop, barva, která by nám náhodou stekla po ostatních stěnách, ta se dá pak přemalovat. Natírejte každou stěnu zvlášť. Pak štětkou vymalované rohy a stěny válečkem schnou současně a zamezíte rozdílům mezi oběma plochami.

Na závěr dobrá rada pro hospodyňky: nebojte se, že barva na sklech oken nepůjde odstranit. Nechte ji zaschnout a pak ji opatrně seškrábnete obyčejnou žiletkou.

Tagy :