Vyboxujte si postavu

 
Vyboxujte si postavu

Box je skvělou sportovní aktivitou, která vám pomůže k vysněné postavě. Jaké jsou výhody boxu a jaké vybavení k němu vlastně budete potřebovat?

Box jako sport, které výhody nabízí?

Box je sport, který je komplexní. Zapojíte při něm veškeré svalové skupiny. Jednotlivé údery navíc nejsou jen rány, které by byly zcela nekoordinované. Při boxu tak získáte nejen dokonalou kondici. Měli byste mít i dobré reflexy a hodí se i obratnost, rychlost a logika.

Box je proto druh velmi dynamické zátěže, která kombinuje silový a atletický trénink. Zahrnuje celou řadu silových cviků a také širokou škálu těch gymnastických a stejně tak i mnoho různých technik na zdokonalování rovnováhy.

Nejedná se tak o sport určený pouze pro specifickou skupinu „namakaných“ sportovců z posiloven. Tato aktivita je naopak ideální pro široké vrstvy lidí. Boxovat mohou i ženy. A samozřejmě tento sport můžete nabídnout i dětem.

Dostupnost boxu podporuje i to, že se jedná i o sport nenáročný na vybavení. Navíc není drahý, všechny prvky si můžete snadno pořídit také domů. Co všechno budete potřebovat?

Jaké sportovní vybavení je nutné na box

V zásadě můžeme sportovní vybavení na box rozdělit do těchto kategorií:

  • samotné boxovací náčiní (pytel, hruška)
  • bezpečnostní prvky (rukavice na box, chrániče)

Boxovací hruška versus pytel, co je lepší a proč?

Základem každého tréninku včetně toho domácího je i boxovací pytel. Určen je pro komplexní trénink. Jeho nejdůležitějším parametrem je hmotnost, vždy by měl odpovídat zhruba polovině hmotnosti svého uživatele.

Alternativou pro klasické boxovací pytle jsou tzv. hrušky nebo míče. Boxovací hruška je určena k procvičení rychlosti, přesnosti a koordinace. Hrušky slouží hlavně pro trénink kondiční a jednoznačně si je mohou pořídit i začínající boxeři. Výhodou hrušek je hlavně znatelně vyšší skladnost, hodí se tak i do malých bytů.

Podobně je na tom boxovací míč. Na rozdíl od hrušky má kulatý tvar a hodí se pro procvičení reakci, úhybů, reflexů a přesnosti rány.

Specifickou součástí jsou boxovací trenažéry. To jsou figuríny simulující lidské tělo. Častěji se ale takto označují stojící verze s pevným podstavcem, na kterém může stát buď válcovitý pytel nebo i klasická hruška.

Při boxu nikdy nezapomínejte na bezpečnostní prvky

Při boxu jsou nutnou součástí i bezpečností prvky. Základem jsou určitě boxovací rukavice. Ty napomáhají chránit ruce před zraněními. Pro správný nácvik techniky a směru úderu se někdy doporučuje rukavice při boxu nepoužít. Vždy by nicméně součástí tréninku měly být minimálně bandáže na ruce.

Stejně tak se tento sport pochopitelně neobejde bez širokého spektra chráničů na box. Patří sem ochrana holení, nártů, kotníků, loktů nebo zubů a suspenzory a v neposlední řadě i uzavřené či otevřené helmy.

Tagy :