JAK FUNGUJE VÝKUP NEMOVITOSTÍ

 
JAK FUNGUJE VÝKUP NEMOVITOSTÍ

Výkup nemovitostí je možnou alternativou při prodeji nemovitosti. V čem tkví jeho výhody ve srovnání s běžným prodejem?

Výkup nemovitostí je možnou alternativou při prodeji nemovitosti. V čem tkví jeho výhody ve srovnání s běžným prodejem?

Co je výkup nemovitostí

Okamžitý výkup nemovitosti poslouží především tam, kde není čas hledat kupce. Potřebujete-li byt nebo dům prodat ihned, můžete se místo realitního makléře spolehnout právě na společnost, která se specializuje na výkupy.

Nemovitost tedy přejde rovnou do jejího vlastnictví. Tato společnost je také tím, kdo vyplácí příslušné peníze. Má tedy zajištěn vstupní kapitál. Můžete se tedy spolehnout na to, že se nejedná o neseriózní podnikatele a své peníze skutečně uvidíte.

Běžný prodej nemovitosti trvá v řádu měsíců. Výkup domu nebo bytu lze stihnout už do 24 hodin. Kromě běžných obytných objektů lze tímto způsobem vykoupit i rekreační chaty či chalupy, pole, louky i lesní pozemky. Vykupují se též komerční nemovitosti.

Komu se výkup nemovitostí vyplatí

Výkup nemovitostí tak bývá relativně častým východiskem z náročné finanční situace. Ostatně lze vykoupit dokonce i nemovitost, na kterou je uvalena exekuce. Nelze však říci, že by tento postup výlučně zachraňoval dlužníky.

Stále častěji jsou klienty vykupujících společností i úspěšní podnikatelé. Těm se obvykle vyplatí vzdát se části výnosu z prodeje nemovitosti jednoduše výměnou za to, že mají prostředky ihned k dispozici a mohou je dále investovat.

V některých případech volí výkup nemovitostí jako možné východisko i ten, kdo nechce mít s prodejem žádné starosti. Tedy nemá čas připravovat samotnou nemovitost na prodej, tvořit pečlivě prezentaci, hledat makléře a platit mu, ale především nechce ani hledat kupce.

 

Nevýhodou výkupu a současně daní za rychlost je však nižší cena. Obvykle se nemovitosti vykupují za maximálně 90 % jejich tržní hodnoty. Důvodem je fakt, že vykupující společnost na sebe koupí nemovitosti bere veškerá rizika, tedy zejména to, že ji dále neprodá.

Maximální hodnota však závisí na mnoha faktorech včetně druhu nemovitosti, jejího stavu, ale i lokalitě. Většinou se tržní hodnota snižuje o cca 30 %.

 

Jak výkup nemovitostí probíhá

Nespornou výhodou výkupu nemovitostí je i to, že není zatížen časovými průtahy a výraznější administrativou.

Nejprve je nutné specifikovat nemovitost. K tomu stačí i telefonický rozhovor. V katastru nemovitostí si tímto způsobem vykupující společnost ověří její právní stav. Poté bude dohodnuta osobní schůzka nutná k prohlídce, která poslouží jako podklad pro zhodnocení technického stavu nemovitosti.

Na tomto základě bude navržena výkupní cena. Pokud ji prodávající akceptuje, advokát následně připraví smlouvy. Klient je dostane k nahlédnutí. Obdrží i smlouvu o advokátní úschově. Smlouvy se podepíšou a doručí na katastr nemovitostí.

Celý proces završí vyplacení sjednané kupní ceny a převzetí nemovitosti. Běžně se také v rámci tohoto procesu společnosti (např. Vykupnemovitostipraha.cz) specializují na oddlužování nemovitostí a další právní a finanční poradenství.

Tagy :